Porady - Stomatologia

Chciałabym poruszyć jeden z najczęstszych problemów, z którym spotykam się w codziennej praktyce weterynaryjnej. Jest to uciążliwy, a w skrajnych przypadkach bywa, że nie do zniesienia, nieprzyjemny zapach z pyska zwierzęcia. Jego najczęstszą przyczyną jest kamień nazębny. Problem ten dotyczy zwierząt w każdym wieku, jednak u starszych psów i kotów proces odkładania się kamienia nazębnego postępuje wyjątkowo szybko. Kamień nazębny wnika pod dziąsło i wywołuje stan zapalny,objawiający się bólem i zaczerwienieniem. Jest to pierwsza faza choroby, którą nazywamy paradontozą. Dochodzi wówczas do namnożenia się bakterii beztlenowych(gnilnych), które produkują dużą ilość gazu o nieprzyjemnym zapachu. Z czasem proces ten postępuje dalej, odsłaniają się szyjki zębów co jest powodem silnego bólu oraz ślinienia. Zwierzę ma apetyt, próbuje pobierać karmę, jednak wypluwa ją, a z czasem nawet ucieka od miski.

DUŻY KAMIEŃ NAZĘBNY

Koty, z zaawansowanym stanem zapalnym dziąseł, często prychają na jedzenie , obficie się ślinią i bardzo szybko stają się osowiałe. Należy wówczas bezwzględnie zasięgnąć porady lekarza, gdyż ,,nieświeży oddech" może mieć podłoże w chorobie wrzodowej żołądka, niestrawności a nawet w procesie nowotworowym toczącym się w obrębie jamy ustnej. Kolejną przyczyną silnego zapalenia dziąseł, ślinienia i apatii bywa często MOCZNICA. Mocznica jest to nagromadzenie się, w wysokim stężeniu, mocznika we krwi. Jej przyczyną jest przewlekła niewydolność nerek, choroba o której będzie mowa w następnej części naszego cyklu. Tylko lekarz, przy pomocy odpowiednich badań laboratoryjnych, może zdiagnozować co jest przyczyną choroby dziąseł. Jeśli badania krwi nie wykażą jednak podwyższonego poziomu mocznika we krwi, to należy zacząć, często długotrwałe, leczenie paradontozy i zapalenia dziąseł. Lekarz w takiej sytuacji może zalecić usunięcie kamienia nazębnego metodą ultradźwiękową w znieczuleniu ogólnym. Nie bójmy się tego zabiegu u naszych seniorów. Pomimo zaawansowanego wieku naszych podopiecznych, znieczulenie może być bezpieczne. W NASZEJ PRZYCHODNI dostępna jest nowoczesna aparatura do znieczulania metodą wziewną. Jest ona dużo bezpieczniejsza od narkozy podawanej dożylnie. Przed znieczuleniem wykonuje się szereg badań pomagających ocenić funkcję narządów wewnętrznych takich jak nerki i wątroba, ponieważ to one są odpowiedzialne za wydalenie leków z organizmu. Bada się również układ krążenia poprzez osłuchiwanie serca i wykonanie EKG. To bardzo ważne, aby uniknąć powikłań związanych ze znieczuleniem ogólnym. Jednak sam zabieg usunięcia kamienia nazębnego jest często niewystarczający. Lekarz musi zaordynować odpowiedni antybiotyk, oraz usunąć chwiejące się i zniszczone zęby.

PO USUNIĘCIU KAMIENIA

Pamiętajmy, że brzydkiego zapachu z pyszczka naszych pupili nie należy bagatelizować. W fazie początkowej choroba przyzębia jest łatwa do wyleczenia. Jeśli rozpoznamy w porę problem kamienia nazębnego u naszego seniorka, zaoszczędzimy mu wielu dolegliwości związanych z zapaleniem dziąseł. Nie zapominajmy również o profilaktyce. Lekarz weterynarii pomoże Państwu dobrać odpowiednią, specjalistyczną karmę, która zapobiega tworzeniu się płytki nazębnej.

Jeśli macie Państwo pytania związane z problemem kamienia nazębnego u Waszych pupili, PISZCIE DO NAS!