Porady - Sterylizacja kotki lub suczki z wykonaniem małego cięcia

Zabieg polega na chirurgicznym usunięciu obydwu jajników i macicy. Jest to jedyna wskazana metoda pozbawienia zdolności rozrodczych. Usunięcie jedynie jajników albo podwiązanie jajowodów wyklucza wprawdzie zajście w ciążę, ale niesie niepożądane konsekwencje. Nie eliminuje ryzyka wystąpienia, nowotworów gruczołu mlekowego, nowotworów i stanów zapalnych macicy (ropomacicza), a w przypadku podwiązania jajowodów u kotki nadal występuje ruja, która może być nawet szczególnie intensywna lub gwałtowna. Tworzyć się mogą także torbiele jajnika.

Badanie: zabieg i podanie narkozy poprzedza badanie zwierzęcia. U zwierząt starszych(powyżej 7 roku życia) lub w ciężkim stanie ogólnym wykonuje się badania krwi, RTG klatki piersiowej i EKG. Pozwala to na uniknięcie problemów anestezjologicznych podczas operacji i powikłań w okresie pooperacyjnym.

Znieczulenie: przy sterylizacji stosujemy znieczulenie ogólne.

Zabiegi operacyjne wykonujemy stosując następujące metody znieczuleń:

  • tradycyjnej - podanie dożylne środków anestetycznych-ale w naszym szpitalu bardzo rzadko stosowane,
  • wziewnej - najbezpieczniejsza metoda znieczulenia ogólnego. Polega ono na podaniu środków znieczulających w postaci gazów. Umożliwia ona na precyzyjne sterowanie głębokości narkozy i bardzo szybkie wybudzenie. U nas w szpitalu używamy Izofluranu, który nie obciąża wątroby i umożliwia nam znieczulanie nawet jednodniowe noworodki, zwierzęta w bardzo podeszłym wieku, gady i ptaki. Wybudzenie następuje u kotów już w 3-4 min po zakończeniu zabiegu.

Cięcie: sterylizujemy metodą małego cięcia - jego długość wynosi około 7-9 mm.(kotka) i 1.5-5 cm. u suczki. Inwazyjność takiego zabiegu jest o wiele mniejsza niż przy sterylizacji metodą tradycyjną, przy której rozcina się powłoki brzuszne od kości łonowej aż po pępek. Ogranicza to konieczność stosowania środków przeciwbólowych w okresie 2-4 dni po zabiegu Okres rekonwalescencji jest krótki, ryzyko powikłań dużo mniejsze. Zabieg wykonywany jest w sterylnej sali operacyjnej co umożliwia niestosowanie antybiotyków po zabiegu i brak konieczności przyjeżdżanie na zastrzyki. Kotka nie interesuje się raną, a gojenie jest błyskawiczne, gdyż na zewnątrz nie ma żadnych, wystających szwów.

Szycie: - stosujemy tzw. szew śródskórny-"kosmetyczny", czyli taki, w którym nić ukryta jest pod skórą. Najważniejszą zaletą tej metody jest to, że kotka nie jest w stanie wyrwać sobie szwów. Poza tym brak kontaktu między tkanką podskórną a środowiskiem, jaki występuje przy szwach tradycyjnych, praktycznie uniemożliwia infekcje pooperacyjne. Używamy nici rozpuszczalnych, nie ma więc konieczności ponownej wizyty w przychodni w celu usunięcia szwów oraz wyklucza stosowanie "ubranek pooperacyjnych" czy kołnierzy.

Czas trwania zabiegu: 15 do 20 minut.

Dzięki zastosowaniu małego cięcia oraz szwu śródskórnego i nici rozpuszczalnych kotka nie musi nosić po zabiegu kaftanika ani kołnierza. Wystarczy podawanie środków przeciwbólowych przez 2-4 dni po zabiegu. Po dwóch dobach kotka jest w pełni sprawna i nie wymaga szczególnej troski.